Tomislav Novaković filozof

Četvrtak | 25. April 2024.

Tomislav Novakovic

Uvodne besede

Umetnost i praktično umeće

Umetnost i praktično umeće

Uvodne besede
Objavljeno: 18. April 2015.

Lepo  u skladu boja i oblika u slici, tonova i ritmova u muzici, pokreta u igri, reči i rima u poeziji...tek harmonizuje unutrašnja lepota ličnosti, koja u najvišem praktičnom umeću mirisa istine i ukusa ljubavi ne saglašava samo sve suprotnosti u čoveku i državi, nego i suprotnosti živog i neživog...

 

detaljnije

Pozitivna i negativna teologija

Pozitivna i negativna teologija

Uvodne besede
Objavljeno: 17. April 2015.

Osnova apsolutnog da, je, jeste, potvrđivanja, stvaranja, davanja svakog spoljašnjeg, unutrašnjeg sveta je prva zapovest: „Ja sam Gospod Bog tvoj“, a osnova apsolutnog ne, nije, negacije,  odbacivanja je prvo druga zapovest: „Ne pravi sebi idola niti kakva lika“  nemoj im se klanjati niti im služiti“; pa onda i svako ne ostalih zapovesti, za najviše da, davanje iz Božijeg bezmerja... U Novom Zavetu, za  blagoslov večnog života nije dovoljno da čovek poštuje Boga,  ne laže i ne čini, zlo, nego da svim srcem, svom dušom, svim umom, svom snagom voli Bogu i voli  bližnjeg,  govori istinu i čini dobro...

 

detaljnije

Negativna i pozitivna dijalektika

Negativna i pozitivna dijalektika

Uvodne besede
Objavljeno: 16. April 2015.

Hegelova Nauka Logike je u sva tri stepena negacija a ne afirmacija.  I kao apsolutna ideja  pre sve prirode, istorije, i u filozofiji prirode kao otuđena, ospoljena ideja, i kada pojmom po sebi i za sebe napusti drugobivstvo prirode i istorije i apsolutnim saznanjem, mišljenjem vrati večnoj ideji. Zapravo, apsolutna afirmacije ne može se ni utemeljiti saznajno-logički, nego samo u nadsaznajnoj apsolutnoj volji i stvarajućoj slobodi. Ni Platonova pozitivna dijalektika ne počiva na saznanju večne suštine apsolutne istine, nego na nadsaznajnoj, nadsuštastvenoj ideji dobra..

 

detaljnije

Program predavanja na akademiji DESIRE

Program predavanja na akademiji DESIRE

Uvodne besede
Objavljeno: 09. Decembar 2014.

Filozofija nas uči da ono najvrednije ne tražimo u spoljašnjim stvarima, već u nama samima... To je onaj najsporiji put u kome se na početku ne vidi nikakvo pomeranje, a na kraju istina ide koracima od sedam milja.

detaljnije

O Novaković Tomislavu

Tomislav Novaković je diplomirao filozofiju  na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Živi i stvara u Čačku kao samostalni filozof.

više o autoru

Filozofija dana

Prirodna nauka koristi logiku kada opštim i nužnim zakonima objašnjava red, poredak sveta, a bilo kakav kosmički um, logos, za celovito jedinstvo materije–energije, po definiciji „objektivne“ nauke, isključuje već na početku!

Bez obzira što ne prihvata nikakav prauzrok izvan same prirode, da bi nauka uopšte bila nauka, ona neki neki jedinstveni logos mikro-makro sveta mora predočiti.

Ne radi se samo o tome da se našem objašnjavanju sveta ima pravo prigovoriti da je "antropocentrično", nego da li se bez neke (bilo kakve) jedinstvene logike za svu materiju–energiju–prostor–vreme–brzinu, sve oblike makro, mikro sveta, uopšte nešto suštinski  objašnjava!

Ako čovek (bilo koji živi stvor) ima (neku) „glavu“, zašto je ne bi imala i sva mikro-makrokosmička priroda u svakom svom delu, kao stvarajuće znanje po kome svaka stvar ili biće jeste to što jeste.

 

 Tomislav Novaković

Видео дана